Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. ZINEK VE VÝŽIVĚ KONÍ
  • Kategorie blogu

Potřebujete poradit? Nevíte si rady?
+420 607 672 470 volejte všední dny od 8:30 do 17:30
15.05.2021

ZINEK VE VÝŽIVĚ KONÍ

Zinek patří k nenahraditelným stopovým prvkům pro metabolismus. Je součástí snad všech enzymů, které plní v organismu spoustu nejrůznějších funkcí. Jako součást metabolických procesů hraje důležitou roli v metabolismu cukrů, tuků i bílkovin a podílí se na růstu buněk. Také imunitní systém stejně jako množství hormonů potřebují pro svou stavbu a funkci právě zinek. Zinek hraje též velmi důležitou roli při hojení otevřených zranění. 

Zinek se v organismu velice obtížně ukládá, je tedy důležité, zajistit jeho stejnoměrný pravidelný přísun. Hlavně v období růstu, případně i při přelínávání, je potřeba zinku v organismu vysoká.

Denní záchovná potřeba zinku je pro 500 kg koně obecně udávána cca 400 mg, tedy asi 40mg na 1 kg přijaté sušiny, v příliš vysokých dávkách je zinek toxický. Objemná krmiva však obsahují průměrně 20-50 mg zinku na kilogram sušiny (!). Proto mnozí koně, kterým je krmeno pouze objemné krmivo, vykazují nedostatek zinku. 
Pohotovostní zásoba zinku dostupná pro organismus se velmi špatně prokazuje. Pokud potřebujete zjistit skutečné hodnoty zinku v organismu Vašeho koně, je potřeba analýza chlupu, hladina zinku v krvi je bohužel hodnota neprůkazná.
Nedostatek zinku způsobuje špatný růst, kvalitu srsti a kopytní rohoviny, problematické hojení kůže, poruchy plodnosti i různé metabolické poruchy. Pomalé hojení ran, ke kterému může při deficitu zinku dojít, zvyšuje riziko proniknutí infekce a tím dalšího protrahování hojení. U hříbat zhoršuje nedostatek zinku růst.
Zinek využívá ve fyziologických procesech stejný transportní mechanismus jako měď. Nadměrný příjem zinku může způsobovat nedostatek mědi.

Produkt Stiefel Zinek Plus je mimo jiné obohacen právě o měď, železo, mangan a selen, jedná se přímo o recepturu, která má napomoci řešení kožních potíží, potíží s rohovinou a zajistit dotaci stopových prvků potřebných v době línání. Veškeré prvky jsou v organických vazbách, které jsou na rozdíl od anorganických forem, lépe využitelné v organismu. Lze jej krmit jako kúru v období přelínávání, dále při zhoršení kvality srsti nebo kopyt nebo jako podporu růstu kožní tkáně při zranění, nemoci či projevu letní vyrážky. Hojení ran lze podpořit lokálně aplikací Stiefel Zinkové masti ve spreji. Malé množství zinku prochází i kůží, oxid zinečnatý je zároveň stahující a antiseptický. Stiefel mast ve spreji obsahuje navíc i alantoin a lanolin, balzám pro poškozenou pokožku.

Stiefel Zinek plus 900g

Stiefel Zinek plus 3 kg

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli